Češi riskují při koupi bydlení. Bojí se, že o vybranou nemovitost přijdou

Češi riskují při koupi bydlení. Bojí se, že o vybranou nemovitost přijdou

25. 3. 2015 / autor: Redakce webu

Úrokové sazby klesají již 15 měsíců v řadě. Oživení realitního trhu přineslo nejen vyšší ceny nemovitostí, zvýšil se i tlak na rychlý prodej. Fronty se stojí například na byty 2+kk v širším centru Prahy. Kupující, kteří o ně mají zájem, jsou často tlačeni k rychlým rozhodnutím. Mnohdy netuší, jak velké riziko podstupují.
Životní investice do vlastního bydlení proběhne v mnoha případech překvapivě rychle – kupující přistupují k závazné rezervaci nemovitosti, která se jim zalíbila, bez prověrky právního a technického stavu nebo bez konzultace smluv s právníky.Spoléhají na štěstí. A pokud jim nepřeje, přicházejí o statisíce. Někteří litují ještě před podpisem kupní smlouvy, pokud nedostanou hypoteční úvěr nebo odhalí skryté vady, jiní si uvědomí chybu, až když za pár let neprodají tak draze, jak pořídili.„Kupující se obávají, že když nepodepíšou rezervační smlouvu dnes, udělá to zítra někdo jiný. Já tomu rozumím, ale věřte mi, že hledat si jiný byt je menší tragédie než koupit ho za nevýhodných podmínek nebo se skrytými vadami,“ upozorňuje Vladimír Zuzák, ředitel Home Institutu, který hájí zájmy kupujících na realitním trhu.

Řešení? Nástroje pro kupující

Služby, které tvoří minimum pro bezpečnou koupi nemovitosti, jsou běžné v západní Evropě i Americe. Jsou to zejména právní prověrka a technická inspekce nemovitosti a dále také kontrola nebo příprava smluv od nezávislého odborníka na realitní právo.Ochranné prvky zdrží koupi maximálně o pár dní, ušetřit mohou statisíce. Služby ocení i kupující, kteří se chtějí obejít zcela bez realitky. Právo kupujícího nemovitost prověřit by měli respektovat makléři i prodávající – pokud odmítají čekat, je pravděpodobně, že skrývají možné problémy.

Příběhy kupujících

  • Klientka Home Institutu, paní Iva A., málem koupila byt o dispozici 2+kk za 3,5 milionu v lokalitě, kde se srovnatelné byty v okolí prodávaly běžně za 2,8 milionu. Na srovnání však ve spěchu a stresu nenašla čas, ale v plánu měla stěhovat se brzy do většího. Daný byt by ovšem již nikdy neprodala za tak vysokou částku.
 
  • Pan Josef F. zase málem podepsal rezervační smlouvu bez prověrky technického stavu nemovitosti. Byt byl po rekonstrukci, tak se to nezdálo potřebné – inspekce nakonec odhalila celkem 50 vad, ačkoli konkrétní byt již měl být na první pohled „jako nový“. Náklady na další rekonstrukci by pana Josefa nemile překvapily.

5 největších rizik při koupi nemovitosti

Příliš rychlá rezervace

Vize dlouhé řady zájemců přiměje kupující podepsat rezervační smlouvu a složit rezervační zálohu již po první prohlídce nemovitosti. Vyvázat se přitom není vůbec snadné, i když později zjistíte, že nedostanete hypotéku, nebo objevíte skryté vady. (Více v článku Rezervační smlouva na byt. Jste připraveni k podpisu?).

Skryté právní vady

Exekuce, věcná břemena, nájemníci s trvalým bydlištěm nebo třeba soukromí vlastníci pozemku pod nemovitostí – to jsou všechno právní vady, o nichž by se kupující měli dozvědět včas, dříve než na ně přejdou závazky spojené s nemovitostí.

Skryté technické vady kazí dojem z koupeného bytu. Odhalte je včas. Skryté technické vady kazí dojem z koupeného bytu. Odhalte je včas.
Photo Credit: shidairyproduct simone.brunozzi cc

Skryté technické vady

Včas zjištěný špatný technický stav nemovitosti může být záminkou k získání slevy. Kupující však využívají inspekci zatím výjimečně – většinou kupují zajíce v pytli a pak jsou velmi brzy překvapeni nutností nákladné rekonstrukce.

Málo vyvážené smlouvy

Mnohdy kupujícím stačí k podpisu ujištění, že jde o standardní smlouvu, kterou podepisují všichni. Málokdo ví, že standardní smlouva na českém realitním trhu nebývá vyvážená, proto je dobré si smlouvu nechat posoudit právníkem.

Platba na účet prodávajícího

Prodávající mohou žádat po kupujících také rychlou platbu kupní ceny – rovnou na svůj osobní účet. Dokud však není kupující zapsán v katastru jako vlastník nemovitosti, měl by složit kupní cenu do bezpečné úschovy.→  Nechcete riskovat? Stáhněte si zdarma náš e-book o nejčastějších chybách kupujících, naučte se jim šikovně vyhnout a Kupujte byt jako profesionál!