Jak správně postupovat při koupi bydlení
3. 11. 2013 / autor: Redakce webu
Jestli se chystáte koupit byt nebo dům, asi tušíte, že jeden článek vám s tím úplně nepomůže. Vždycky ale musíme se sběrem informací někde začít, tak si pojďme pro začátek společně projít základní kroky, které vás jako kupujícího čekají na cestě k vlastnímu bydlení. Každému z nich později v Home Institute věnujeme ne jeden, ale několik článků, videí a kurzů, abyste na realitní trh vstupovali připravení a sebevědomí.
Na realitním trhu je dnes větší nabídka než poptávka, což vás jako kupujícího staví do výhodné pozice. Za současné situace je ale bohužel možné, že to vůbec nepocítíte. Čím lepší znalost celého procesu nakupování nemovitostí tedy budete mít, tím spíše budete mít šanci stát se při vyjednávání rovnocenným partnerem.
Odpovězte si na otázku: Jaké bydlení potřebujeme?
V klidu si sedněte a pokuste se formulovat svoje potřeby. Co od nového bydlení očekáváte? Myslete na budoucnost. Kdo je dnes sám, může si zítra najít přítelkyni a za rok mohou být mladou rodinou. Svoje potřeby seřaďte podle důležitosti, protože ideální bydlení pravděpodobně nenajdete. Rozhodněte se předem, co by bylo hezké mít a co je nutné mít. Buďte upřímní. Pokud grilujete dvakrát týdně, je dobré mít terasu, ale pokud dvakrát ročně, nevyplatí se. Zvažte, kolik chcete místností, kam bude byt orientovaný, jestli vyžadujete bezpečnost vyšších pater nebo předzahrádku v přízemí.
Nebojte se přestěhovat, na dobré adrese záleží
Při hledání bytu byste měli uvažovat o pěti základních parametrech – o lokalitě, ceně, dopravní dostupnosti, infrastruktuře a dostupných službách. Často hledáme vlastní bydlení ze zvyku v lokalitě, kde jsme již bydleli v pronájmu. Nebojte se změny. Dobrou adresou jsou dnes v Praze například Dejvice, Vokovice, Veleslavín,Strašnice, Smíchov, Podolí, Vihohrady, Břevnov, Vršovice, Pankrác, nebo Bubeneč. Pokud si tam koupíte byt, vaše investice poroste. Rodiny budou ale zvažovat taky dostupnost škol a školek. Uvědomte si i svoje koníčky a zájmy, ať nebydlíte u tenisových kurtů, zatímco rádi hrajete fotbal.
Při prohlídce zachovejte klid, prověřujte před podpisem
Po prvních prohlídkách možná budete zklamaní, že byty nevypadají tak, jak slibovaly inzeráty. Když konečně stojíte v bytě, který se vám líbí, zachovejte klid. Realitní kancelář po vás bude chtít, abyste podepsali rezervační smlouvu. Uvědomte si, že nabídka převyšuje poptávku, a nic nepodepisujte, dokud byt neprověříte. Pozvěte odborníky, aby provedli technickou kontrolu, zjistili tepelné mosty nebo plísně, taky ověřte právní stav nemovitosti. Rezervační poplatek totiž při zrušení propadá realitní kanceláři. Ta získá svoji provizi, zatímco vy odejdete s prázdnou. Ještě před podpisem dohodněte i znění kupní smlouvy, ať jste si jisti, že celá transakce opravdu proběhne.
Mějte v ruce argumenty, s emocemi nepochodíte
Když chcete vyjednávat o ceně, předem se rozhodněte o výši slevy, které chcete dosáhnout. Aniž byste realitku obcházeli, o slevě jednejte pokud možno přímo s prodávajícím. Zjistěte, na čem mu záleží, a potom použijte racionální argumenty. Emoce vynechejte. Dobře vám poslouží technický posudek, na základě něj můžete při jednání vyčíslit investice, které budete muset v bytě ještě udělat. Druhým dobrým argumentem je rychlost. Doporučujeme nechat si v bance dopředu schválit hypoteční úvěr. Při jednání potom můžete slíbit, že po podpisu smlouvy vše proběhne velmi rychle.
Využijte služby právníků a peníze pošlete do úschovy
Když máte dojednanou cenu, můžete uzavřít smlouvu o koupi. Přiveďte si svého právníka, protože i v tomto momentě bude realitní kancelář navrhovat smlouvu výhodnou především pro prodávajícího. Poslední důležitá rada se týká převodu peněz – nikdy je neposílejte na účet rovnou prodávajícímu ani realitní kanceláři, dejte je do advokátní, notářské nebo bankovní úschovy. Díky tomu si můžete být jisti, že dojde i k převodu na katastru nemovitostí, a vy se opravdu stanete majitelem.