Jak koupit byt? První telefonát může být rozhodující
15. 1. 2014 / v seriálu: Jak správně postupovat při koupi bydlení / autor: Redakce webu
Hledání bydlení vám významně ulehčí správné know-how - jak hledat, ale také jak komunikovat s realitními kancelářemi. Vše začíná už prvním telefonátem, kterému je třeba věnovat patřičnou pozornost. Buď totiž můžete strávit spoustu času na prohlídkách, jen abyste velmi rychle rozpoznali, že byt nesplňuje ani vaše základní kritéria, anebo můžete zjistit z krátkého telefonu, kam jít a kam nejít.Použijte následující sérii otázek, které vám ušetří spoustu času. A navíc bude dalším krokem ke koupi bydlení, s nímž budete dlouhodobě spokojeni.Představte si, že postupujeme společně krok za krokem ke koupi vašeho nového bydlení. Provést vás těmito kroky bezpečně, chytře a výhodně, to je cíl tohoto seriálu. Pokud jste četli článek Koupím byt! 5 ověřených metod jak najít, co hledáte, sedíte už doma s kontaktem na realitního makléře a máte před sebou první inzerát, na který jste se rozhodli zavolat. Ale ne tak zhurta! Zaprvé si ověřte, jestli opravdu voláte té realitní kanceláři, která nemovitost nabízí nejlevněji. Okamžitě si vás totiž zapíšou do databáze a budou se považovat za zprostředkovatele pro vás. A nyní se zamyslete - víte, jak koupit byt po telefonu?
[av_icon_box position='left' boxed='' icon='ue821' font='entypo-fontello' title='SERIÁL: JAK SPRÁVNĚ POSTUPOVAT PŘI KOUPI BYDLENÍ' link='category,27' linktarget='' linkelement='both' font_color='' custom_title='' custom_content='' color='' custom_bg='' custom_font='' custom_border=''][/av_icon_box] | |
Koupě bydlení není jednoduchý proces. Seriál Jak správně postupovat při koupi bydlení vás provede od výběru bytu přes podpisy všech smluv, financování až po zápis vlastnického práva v katastru nemovitostí. | |
Ověřujte informace z inzerátu. Ptejte se na aktuální stav
Měli byste vědět, že inzerát, který máte před sebou, je reklama. Velmi často je proto spíš optimistickým lákadlem než informací o tom, v jakém stavu nemovitost je.Realitní makléři vidí v každém bytě jeho možný potenciál - a do inzerátu často namísto aktuálního stavu píšou, v jakém stavu by byt jednou mohl být, pokud byste ovšem do něj podstatně zainvestovali.V každé otázce tedy buďte důslední v tom, že chcete znát reálný, aktuální, současný stav. Telefonujte doma, v klidu a především mějte před sebou excelovou tabulku, kam si budete zapisovat odpovědi.Tabulku si připravte dopředu, do každého řádku si napište jednu z následujících otázek, každý sloupec potom bude reprezentovat jednu nemovitost. Díky této tabulce je budete moci dobře porovnat.Zajímat by vás mělo všechno... už po telefonu!
Nyní přejdeme k tomu, co vás asi nejvíc zajímá - k seznamu otázek, které byste měli při prvním rozhovoru realitnímu makléři položit. Pamatujte na to, že čím víc se vám toho podaří zjistit teď, tím více času ušetříte na prohlídkách a tím dříve můžete také odhalit, že daná nemovitost není pro vás vhodná nebo má nějakou vadu. Pokud si navíc zjistíte, co všechno ovlivňuje cenu vašeho bydlení, budete moci efektivně jednat o slevě. Zeptejte se proto na následující:- Do které kategorie byt aktuálně spadá? Možná se vám zdá hloupé ptát se na to, co už je v inzerátu uvedeno, ale vězte, že z mnohých inzerátových 2kk se mohou při prohlídce vyklubat 1+1. Vás přece zajímá stav bytu ve chvíli, kdy si ho kupujete, ne co by se z něj v budoucnu dalo udělat. Nebojte se hned ze začátku si to s realitním makléřem vyjasnit.
- Jaké příslušenství je součástí nemovitosti? Zjistěte, jestli k bytu patří komora, garážové stání, parkovací stání, sklep, balkon, lodžie, terasa - a především, jestli jsou to samostatné jednotky nebo jenom součásti a jestli jsou uvedeny v ceně.
- Jaká je výměra celé jednotky? Ano, je to napsáno v inzerátu, ale běžně se vám může stát, že součástí uvedené výměry je například balkon nebo jiné příslušenství, a tak na prohlídce nakonec zjistíte, že je byt mnohem menší. Zeptejte se včas.
- Jaká je výměra příslušenství? Abyste si byli úplně jisti, jak to s tou výměrou bytu je, zeptejte se zvlášť i na výměru příslušenství a ověřte, jestli je nebo není započítaná v celkové výměře uvedené v inzerátu.
- Jaký je stav bytové jednotky? Tady se zeptejte na všechno, co je pro vás podstatné: v jakém stavu jsou podlahy, elektrické rozvody, okna - všechno, co vás zajímá. A nezapomeňte na vytápění, elektrické by se mohlo prodražit, vafky zase hyzdí interiér.
- V jakém patře se byt reálně nachází? Dejte si pozor na rozdíl mezi patrem a nadzemním podlažím. 1.NP je totiž přízemí. Pokud inzerát slibuje zvýšené přízemí, zeptejte se, jak vysoko jsou okna od země. Mohlo by to v jazyce realitních kanceláří být také jen několik desítek centimetrů.
- Je v domě výtah? Zeptejte se, i když jste sportovní typ. Výtah se vám bude hodit, až budete chodit z nákupu, jezdit s kočárkem, až si zlomíte nohu na lyžích... znáte to.
- Je dům po rekonstrukci? Zajímejte se o celý bytový dům, nejen o jednu jednotku. Zeptejte se především, jestli prošel rekonstrukcí - jsou tam nové elektrické rozvody, jsou vyměněná okna, je výtah moderní? A pokud ano, už společenství vlastníků splatilo svůj úvěr, nebo vás čekají vysoké poplatky, aby se opravy zaplatily?
- Jsou na chystanou rekonstrukci peníze v bytovém fondu? Pokud dům ještě rekonstrukcí neprošel, určitě to jednou přijde. Proto zjistěte, jestli se rekonstrukce chystá, a také především, zda jsou na ni v bytovém fondu peníze.
- Je nemovitost zkolaudována jako bytová jednotka? Velmi důležité je ověřit si, zda nejde ve skutečnosti o nebytové prostory nebo ateliér. Takové nemovitosti se jednak prodávají za mnohem nižší ceny, za druhé mají omezené využití.
- Jde o osobní nebo družstevní vlastnictví? Zjistěte, jestli je opravdu bytová jednotka zapsaná v katastru a jestli půjde o osobní vlastnictví. Může se vám stát, že najdete v inzerátu napsáno "OV" i u bytů, které jsou družstevní a do osobního vlastnictví se teprve budou v blízké budoucnosti převádět.
- Je vlastníkem soukromá nebo fyzická osoba? Velmi důležité je zeptat se, jestli náhodou není vlastníkem bytové jednotky právnická osoba. Často totiž nemovitost bývá přímo součástí s r. o. nebo akciové společnosti, a tak se převádí i se všemi závazky a historií, což může znamenat do budoucna mnoho problémů. V takovém případě doporučuji trvat na vynětí nemovitosti ze společnosti.
- Patří k nemovitosti i pozemek? Mnoho problémů by mohlo způsobit, kdyby pozemek pod domem, kde budete mít byt, vlastnil jiný majitel než společenství vlastníků (často například městská část, ta ale může pozemek prodat). Do budoucna to může znamenat zvýšení nájmu za tento pozemek, vysokou cenu za odkoupení nebo jiné spory, které mohou skončit u soudu a ve výjimečných případech dokonce i odstraněním celé stavby z pozemku.
- Nemá nemovitost nějakou právní vadu? Právních vad může mít nemovitost spoustu - může jít o zástavu, věcné břemeno nebo často také exekuci, kterou může na bytovou jednotku uvalit například společenství vlastníků nebo jakýkoli poskytovatel médií, kterému předchozí vlastník neplatil poplatky.
- Je uvedená cena konečná? Na přímo se realitního makléře zeptejte, jestli cena uvedená v inzerátu je včetně jeho provize, včetně DPH a také jestli je v ní zahrnuto příslušenství, jako je balkon, garáž nebo komora. Teprve potom si můžete být jisti, že vás nečeká žádné nepříjemné překvapení.
- Jaké poplatky se v bytě platí? Abyste si mohli udělat představu o tom, kolik vás bude stát bydlení v novém bytě, zeptejte se na výši poplatků, do kterých patří fond oprav, péče o společné části domu, elektřina, voda, správa bytové jednotky. Ideální je, pokud dokážete zjistit, jaké poplatky platil předchozí majitel.
- Bude možné jednat o snížení ceny? Já bych se neobával hned v prvním telefonátu zeptat, zda bude možné jednat o snížení výše uvedené ceny. Za prvé už nyní máte spoustu informací, na základě kterých můžete jednat (využijte všechny zjištěné nedostatky). Za druhé si můžete ušetřit čas, pokud zjistíte od makléře, že o ceně není ochoten jednat vůbec.
- Kdy bude jednotka k nastěhování? Stává se, že zjistíte až po podpisu smlouvy, že v bytě bydlí nájemníci, kteří mají smlouvu ještě na dva roky, anebo že stávající majitel může odejít až k pozdějšímu datu. Klidně se zeptejte už po telefonu.
- Jaká je přesná adresa? Zatímco v inzerátu bývá uvedena jenom ulice, po telefonu už realitní makléři většinou prozradí i číslo popisné. Využijte toho a zeptejte se, ať se můžete na dům podívat buď ve skutečnosti nebo aspoň v Google Maps a také v katastru nemovitostí.
- Kontakt na prodávajícího? Nakonec si nezapomeňte zapsat kontakt na realitního makléře, který koupi zprostředkovává, a můžete se zeptat také na kontakt přímo na prodávajícího. Když slíbíte, že nebudete realitní kancelář obcházet a chcete si s ním jen přátelsky pohovořit, možná se vám podaří ho získat.