Zahájili jste hledání nového bydlení, ale ceny na realitním trhu se zdají příliš vysoké? Nenechte se vystrašit. Abyste se s nákupem vešli do rodinného rozpočtu, musíte především znát všechny faktory, které ovlivňují cenu bytů na trhu. Díky tomu budete vědět, na jaké byty máte a kterým se můžete rovnou vyhnout. Zároveň se budete moci rozhodnout, za co si chcete připlatit a bez čeho se naopak obejdete.
Než se pustím do
výčtu čtrnácti faktorů, které ovlivňují cenu bytů, řekněme si,
jak správně postupovat při koupi nového bydlení. Začít byste měli
vyjasněním vlastních potřeb a přání. Až je budete prioritizovat, vezměte si na pomoc tento seznam. Rozhodněte se, kde můžete udělat kompromis ve prospěch nižší ceny a kde ne. Díky tomu můžete hledat nemovitost v odpovídající cenové kategorii.
Kompromisy? Ano, ale zúročte je
Jakmile si vyberete byt, který odpovídá vašim měřítkům, začíná
vyjednávání o ceně. Nyní budete mít klíč k tomu, za co se v této branži připlácí a co se naopak může stát dobrým důvodem pro slevu.Využijte toho, že realitní makléř nebo developer neví, ve kterých bodech jste byli ochotni dělat kompromis a které pro vás byly zásadní.
Všechny tyto položky můžete při jednání o ceně využít, pokud budete trvat na tom, že představují zásadní handicap.Dejme si příklad. Na začátku jste se rozhodli pro
kompromis v bodě dopravní dostupnosti, nevadí vám jezdit autobusem a nepotřebujete přímé spojení na metro. Při jednání s realitním makléřem můžete přesto označit dopravní dostupnost za velmi vážnou nevýhodu. Podobně můžete vyjednávat i tehdy, když kupujete investiční byt, a tedy se pro budoucí nájemce může stát překážkou kterákoli z těchto nevýhod.
14 faktorů, které ovlivňují cenu bydlení
A co dalšího ovlivňuje cenu vašeho bydlení? Je to jako vždycky otázka lokality, bytového domu jako celku a potom konkrétní bytové jednotky:
- Lokalita
„Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni,“ říká se v Praze a platí to nejen pro tyto lokality. Dobrá adresa je jedním z prvních a hlavních určujících faktorů pro cenu vašeho bydlení.
Cenu bydlení určuje třeba i blízkost dětského hřiště.
Občanská vybavenost
Kluci a holky v předškolním věku mají dnes nejlepší šanci dostat školku ve Stodůlkách, jsou ale lokality, mezi které patří Praha 10 nebo Šterboholy, kde mají děti šanci velmi malou.
- Dopravní dostupnost
Milovníci autobusů mohou
srazit cenu bytu až o 10 – 15 %, pokud jim nevadí strávit o půl hodinu denně více v městské hromadné dopravě. Více se ale cení přímý spoj tramvají nebo metrem.
4. Typ vlastnictví
Družstevní podíl je levnější než byt v osobním vlastnictví. Když ho chcete prodat, máte omezenou základnu kupujících, jste vázáni stanovami družstva a nelze ho použít jako zástavu pro hypotéku. Má ale řadu výhod – převod není zdaněn, vlastnictví není nikde zapsáno a můžete ho koupit i bez souhlasu manžela nebo manželky.
- Materiál
Kdo vyrostl v paneláku, dobře ví, proč jejich ceny prudce klesají. A kdo vyrostl v cihlovém domě, měl by si toho vážit a u cihly zůstat. Paneláky se stavěly na omezenou dobu a prostě už přesluhují.
- Dům po rekonstrukci
Nejlepší je najít bytový dům,
jehož rekonstrukci zaplatilo společenství vlastníků z naspořených peněz. Takový byt je dražší, ale nečekají vás žádné měsíční poplatky navíc. Kde se teprve splácí úvěr anebo se k rekonstrukci schyluje, tam mohou poplatky do fondu oprav dosáhnout závratných výšin.
- Způsob vytápění
Ani sleva kvůli vytápění se vám moc nevyplatí. Dejte si
pozor na levnější byty, kde se vytápí elektřinou, ta se vám několikanásobně prodraží, a taky se vyhněte plynovým WAWkám. Asi nejvýhodnější jsou bytové domy napojené na teplovod s výměníkovou stanicí.
Byty v domech bez výtahu bývají levnější, ale stojí to za to?
Výtah
Kdo má dobrou fyzičku a nechce v bytě zůstat na stáří, může ušetřit, pokud v bytovém domě chybí výtah. Ale zvažte, jestli vám opravdu nevadí běhat do schodů ani s nákupem nebo když jste nemocní.
- Patro
Když už jsme u toho,
vůbec nejlevnější jsou byty v přízemí. Doporučit se ale dají s klidným svědomím leda těm, kteří nemají, co by jim kdo ukradl, a nevadí jim trocha exhibicionismu. Jinak doporučujeme si připlatit za vyšší patra.
- Výměra
Čím je byt větší, tím klesá jeho průměrná cena za metr čtvereční. Samozřejmě ale konečná cena stále stoupá, takže pokud se díváte na cenu za metr, nezapomeňte při srovnávání násobit a nebo dělit.
- Orientace
Světové strany hrají i tady důležitou roli –
nejlevnější jsou studenější a tmavší byty orientované na sever. Oceňuje se naopak orientace na východ, to vám slunce svítí ráno do postele, anebo na západ, to se na něj můžete těšit při příchodu z práce.
- Byt před rekonstrukcí
Pokud chcete ušetřit a zároveň máte čas a můžete se bytu trochu věnovat, rozhodně bych doporučil jít právě cestou rekonstrukce. Najděte si starší, levnější byt a rekonstrukci udělejte sami – levněji a přesně podle svých představ.
Za garáže, stejně tak jako za balkon nebo terasu, si připlatíte.
Zdroje fotek: Thomas Abbs (Flickr), Juanedc (Flickr)
Dispozice
Cenu vašeho bydlení mohou významně snížit
průchozí pokoje, zejména pokud se jde přes ložnici do obývavího pokoje. Pokud na takovou dispozici vůbec přistoupíte, rozhodně ji využijte při jednání o slevě. Dalším faktorem, který lehce snižuje cenu je také koupelna spojená se záchodem.
- Příslušenství
Balkon, lodžie, terasa, garážové stání, parkovací stání, sklep, komora – to jsou všechno další nebytové prostory, za které zaplatíte navíc, takže si dobře rozmyslete, jestli je opravdu potřebujete. Většina českých rodin například neholduje grilování tak často, aby se vyplatilo si připlácet za terasu, jakkoli to zní romanticky.